Dovolená na Třeboňsku nejen pro rodiny s dětmi

Třeboňsko je jednou z nejpozoruhodnějších oblastí jižních Čech, je velice rozmanitá a dokáže obohatit mnoha pěknými zážitky jak pěší turisty, tak i cykloturisty. Je doslova ideálním místem pro trávení dovolené, nebo víkendové pobyty, ať už se ubytujete v hotelu, v penzionu, nebo třeba jen v kempu pod stanem. Je to svět prosluněných luk, staletých rybníků, rozlehlých lesů a malebných poklidných vesniček. Na Třeboňsku objevíte i mnoho historických skvostů a jelikož je jeho terén v podstatě rovinatý, rádi se sem vrací nenároční turisté, cyklisté a rodiny s malými dětmi.

Z památek bychom mohli vyzdvihnout v první řadě samotné město Třeboň, které se může pyšnit moderními Bertinými lázněmi, prostornými lázněmi Aurora s rozsáhlým lesoparkem, historickými objekty v centru města, pěkným zámkem s přilehlým parkem, pivovarem Regent a Schwarzenberskou hrobkou u rybníka Svět. Kdo již do Třeboně jednou zavítal, určitě se do těchto míst bude rád navracet, a třeba i na jaře, nebo na podzim. Z okolí Třeboně by mohl být zajímavým tipem na výlet i pohraniční skanzen u Borovan, nově rekonstruovaný zámek ve Stráži nad Nežárkou, loutkářské muzeum v Záluží, nebo třeba vesnické muzeum v Kojákovicích.

Krajina Třeboňska je doslova protkána turistickými trasami a cyklostezkami, a také několika naučnými stezkami. Nejznámější naučné stezky jsou Cesta kolem Světa, to je v podstatě pěší trasa okolo rybníka Svět, která začíná a končí v Třeboni, a dále stezky Rožmberk a Okolo Třeboně. Poslední dvě jmenované stezky vedou podél největšího Českého rybníka Rožmberk, jehož krásu si rozhodně nenechte ujít. Velmi působivou naučnou stezkou je i Červené blato, což je rašeliniště, nedaleko Suchdola nad Lužnicí. Třeboňsko, to není jen ráj pro turisty a cyklisty, na své si tu přijdou i vodáci. Vodáci tu nejčastěji zamíří k řece Lužnici, její horní tok je tvořen jemným pískem, který se tu v mnoha pískových lomech také těžil. Lužnice je řekou výhodnou hlavně pro vodáky začátečníky a také pro dětské vodácké tábory. V třeboňské krajině se můžete nechat zlákat i přírodním koupáním u Staňkovského rybníka, u rybníka Hejtman v Chlumu u Třeboně, nebo na pláži Ostende v Třeboni u rybníka Svět.

Cyklistům a turistům doporučujeme několik následujících tras: Jednu z nejzajímavějších cest podél hrází rybníků Nadějské rybniční soustavy, která začíná ve Veselí nad Lužnicí, a která končí v obci Lužnice, potažmo u rybníka Rožmberk, nebo v Třeboni. Dalším pěkným putováním na kole je červeně značení turistická stezka z Chlumu u Třeboně podél rybniční soustavy do obce Stříbřec a dále do Stráže nad Nežárkou. Působivou trasou na výlet je cesta z Lásenice do Stráže nad Nežárkou a k zámku Jemčina. A ten, kdo má zájem, může pak pokračovat podél Nežárky po zelené značce až do Veselí nad Lužnicí. Třeboňsko má každému z nás skutečně co nabídnout a jakmile sem zavítáte, budete možná velice mile překvapeni.

Rychlá půjčka pro každého