Kde se lépe lyžuje?

Teplota venku klesá. Je čas začít vybírat zimní dovolenou. Vyrazíte raději do Česka nebo do zahraničí? Rozhodují především finance. Lyžování v zahraničí - pro většinu čechů je to známka určitého luxusu, jsou ale zahraniční areály opravdu výrazně lepší než ty naše?

Mizerně upravený svah a půl století starý vlek - takhle nějak to u nás vypadalo ještě v dobách nedávno minulých. Alpská střediska - to je něco jiného, každý Čech, který vyzkoušel mi dá jistě za pravdu. Za posledních 10 let se však česká střediska výrazně zlepšila. Investice jsou opravdu vidět. Jízdné bylo sjezdnoceno, lanovky v česku rychle přibývají a na většině míst také systémy umělého zasněžování. Co však na většině míst chybí jsou komplexní služby. Častým problémem je především nemožnost se během lyžování dobře najíst. Bufet sice na většině míst najdete, pokud však nemáte rádi mikrovlnkové speciality, raději si vemte nějaké občerstvení s sebou do baťůžku. Počítat ale musíte s tím, že Vám u jídla budou mrznout ruce, vyhřívaný přístřešek u bufetu v českých areálech standart není. Přístřešek s vyhříváním příliš mnoho českých bufetů nemá.

Česká střediska se zlepšují, konkurovat těm zahraničním ale stále ještě příliš nemohou. Vyjímky jsou, bohužel jich však není mnoho. A nemůže za to pouze horší terén, který je snad jediným faktorem, který ovlivnit nelze. Ale ani alpská střediska nejsou úplně dokonalá. Největší problémem lyžování v zahraničí je především cena. Nehledě na ceny občerstvení na svahu. Za cenu jednoho piva byste se v ČR najedli v průměrné restauraci mnohdy i 2x. Pokud se tedy rozhodnete do Alp vyrazit, doporučujeme si alespoň pár plechovek vzít s sebou. Nepříjemná může být také dlouhá cesta. Doporučujeme využít autobus cestovní kanceláře.

Pokud se rozhodnete pro Česko, výběr je jednoduchý, informací je všude dost. Co ale zahraničí? Cizina nabízí hned několik potenciálních destinací, pokud však máte omezený rozpočet, zůstanou možnosti pouze dvě. Rakousko a Francie. Ve Francii je ubytování výrazně levnější, díky rozsáhlým ubytovacím komplexům. Dražší je ale doprava. Rakouské areály jsou dražší, ale blíž. Hodí se tedy především pro kratší dovolené.

Rychlá půjčka pro každého