Týdenní lyžovačka je nejlevnější ve Francii

Zima se blíží. Je čas začít vybírat zimní dovolenou. Zvolíte raději české nebo rakouské středisko? Možností je hodně, ale i tady rozhodují především finance. Jsou ale zahraniční střediska opravdu o tolik lepší?

Mizerně upravený svah a půl století starý vlek - takhle nějak to u nás vypadalo ještě v dobách nedávno minulých. Lyžování v Alpách oproti tomu nabízelo zcela jiný zážitek. V posledních 10 letech se však i české lyžování výrazně zlepšilo. Investice jsou opravdu vidět. Začalo se jezdit na jednotné skipasy, postavili se nové lanovky a přibyly celé artilerie sněžných děl. Co však na většině míst chybí jsou komplexní služby. Častým problémem je především nemožnost se během lyžování dobře najíst. Bufet sice na většině míst najdete, ale musíte počítat s tím, že nic kromě hranolků s kečeupem nebo oschlého sendviče zde nekoupíte. Vyhřívané přístřešky v Česku příliš často nenajdete.

Zlepšení jde vidět, ale na Rakouské areály to stále nestačí. Naneště vyjímek, které by to dokázali vyvrátit v ČR není příliš mnoho. A nemůže za to pouze horší terén, který je snad jediným faktorem, který ovlivnit nelze. Ale ani alpská střediska nejsou úplně dokonalá. Česko je podstatně levnější. A nejde jen o cenu skipasu, ale také ubytování a občerstvení. Za cenu jednoho piva byste se v ČR najedli v průměrné restauraci mnohdy i 2x. Češi toto řeší po svém - plechovkami piv, kterých obvykle vozí velké zásoby. Dlouhá cesta také nemusí být každému příjemná. Jízdu vlastním autem příliš nedoporučujeme.

Pokud se rozhodnete pro Česko, výběr je jednoduchý, informací je všude dost. Co ale zahraničí? V cizině existuje hned několik zajímavých lokalit, pokud však máte omezený rozpočet, doporučujeme jedině Rakousko nebo Francii. Francouzská střediska mají výrazně levnější skipasy i ubytování. Vaše peněženka ale pocítí vyšší náklady na dopravu. Rakousko je oproti tomu dražší, je však výrazně blíž. Je tedy ideální volbou především pro kratší dovolenou.

Rychlá půjčka pro každého